Po tak długim okresie zimowych szarug doczekaliśmy się wreszcie wiosny. Nie dziwne zatem, że mamy ogromną potrzebę czerpania z darów natury pełnymi garściami. Dla wprawnych oczu pokazują się już pierwsze smakowite, jadalne chwasty, które możemy dodać do sałatek, zup, sosów czy past albo do witaminowych koktajli . Ale to nie jedyne pomysły. Dziś chciałabym Wam przedstawić kilka inspiracji na ziołową kosmetykę z użyciem wiosennych nowalijek.
Na początek maseczka ze świeżej pokrzywy (Urtica dioica L.) i jogurtu naturalnego. Pokrzywę zbieramy z terenów oddalonych od źródeł zanieczyszczeń i oprysków. Potrzebujemy około 25 – 30 listków młodej pokrzywy (garść), 1 łyżkę zmielonych płatków owsianych, 1 łyżkę jogurtu naturalnego (gęstego, niesłodzonego). Ziele myjemy dokładnie i pozostawiamy do osuszenia, następnie przy pomocy moździerza rozcieramy, tak aby liście puściły cenny sok (ewentualnie można pomóc sobie blenderem). Do powstałej masy dodajemy płatki i jogurt, mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Aby wykluczyć alergię, najlepiej wykonać próbę uczuleniową- w tym celu na skórę za uchem lub po wewnętrznej stronie łokcia nakładamy niewielką ilość maseczki i pozostawiamy na ok. 15 minut. Jeśli w tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie, pieczenie lub świąd, to znaczy, że można maseczkę nałożyć na całą twarz. Taka maseczka pokrzywowa jest bogata w cennych witaminy m.in. A, K, B2, C i minerały tj. magnez, fosfor, wapń, siarkę, żelazo, potas, jod, krzem oraz sód. Możemy ją z powodzeniem stosować raz w tygodniu. Maseczka z pokrzywy i płatków owsianych polecana jest szczególnie do cery tłustej. Zawarte w pokrzywie składniki mineralne absorbują sebum, dzięki czemu cera jest matowa, a witaminy intensywnie odżywiają skórę.
Kolejna propozycją wiosennej pielęgnacji cery jest tonik z bluszczyka kurdybanka (Glechoma hederacea L.). Dzięki dużej ilości garbników ziele bluszczyka działa ściągająco, grzybobójczo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Idealnie sprawdzi się do pielęgnacji cery problematycznej, trądzikowej. Do wykonania toniku potrzebujemy: 250 ml wywar z ziela kurdybanka, ¼ szklanki naturalnego octu jabłkowego, 5 kropli olejku miętowego. Aby wykonać wywar z bluszczyka, 3 łyżki ziela zalewamy w rondelku szklanką wody destylowanej, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez ok. 5 minut. Następnie wywar pozostawiamy do ostygnięcia i przecedzamy przez drobne sitko. Przygotowany wywar, ocet jabłkowy i olejek eteryczny wlewamy do słoika i mieszamy dokładnie. Gotowy tonik może stać ok 3 miesięcy w lodówce. Jak go stosować? Umytą, oczyszczoną twarz przemywamy wacikiem nasączonym kurdybankowym tonikiem i pozostawiamy do wyschnięcia.
Powszechnie dostępnym na wiosnę ziołem jest też podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.), z którego zrobić można maseczkę-opatrunek na podrażnioną słońcem skórę, w tym poparzone plecy czy kark oraz na ugryzienia po komarach. Jest to zioło bogate w karoten i witaminę C oraz składniki mineralne, takie jak: żelazo, miedź, mangan, tytan, bor, wapń i potas. Aby przygotować miksturę potrzebujemy 4-5 liści podagrycznika, które myjemy i drobno siekamy. Do ziela dodajemy surowe żółtko, łyżkę jogurtu, łyżeczkę mąki ziemniaczanej i pół łyżeczki miodu. Jednolitą masę nakładamy na poparzone słońcem miejsce, a po 20 minutach spłukujemy kompres chłodną wodą. Jeśli chcemy ukoić ugryzienie po komarach wystarczy ziele utrzeć na papkę (ok.10 liści), dodać pół szklanki octu jabłkowego i odstawić na cały dzień, a potem odcedzić. Miejsca ugryzień należy przemywać kilka razy dziennie. Taki naturalny tonik ukoi także skórę zmęczoną, zadziała przeciwzapalnie i kojąco, zmniejszy opuchliznę i świąd, przyspieszy gojenie.
Warto korzystać z wiosennych darów natury nie tylko w kuchni, ale i w codziennej pielęgnacji skóry. Pamiętajmy, że wiosenny detoks organizmu powinien łączyć ziołowe oczyszczenie organizmu wewnątrz przez zastosowanie właściwej diety i wspomaganie się ziołowymi naparami np. z pokrzywy i koktajlami oraz ziołową pielęgnację skóry zewnątrz. tylko takie połączenie zagwarantuje nam sukces, czyli zdrowy wygląd i dobre samopoczucie.
Karina Rudzka
Link do funpage Zielarski kącik Kari: https://web.facebook.com/ZielarskikacikKari/
Link do strony www: https://zielarskikacikkari.wixsite.com/zielarskikacikkari
Zdjęcia: Karina Rudzka i Grzegorz Zawadzki
Zdjęcia: Karina Rudzka i Grzegorz Zawadzki
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz