Lasy Państwowe w zbudzają wiele emocji. Do ich zadań należy nadzór nad podległymi jednostkami i koordynacja działań na swoim terytorium. Podległą jednostką są nadleśnictwa. W Polsce jest ich 430. Prowadzą one gospodarkę leśną na podstawie planu urządzenia lasu. Kierujący jednostką czyli nadleśniczy, odpowiada za stan lasu na swoim terenie. Następnie nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Mało kto wie, ale funkcję pomocniczą wyżej wymienionych jednostek, pełnią zakłady, działające na terenie całego kraju lub w regionach. Do ogólnokrajowych należą:
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych – wydaje czasopisma i literaturę, prowadzi stronę internetową LP, zajmuje się promocją i organizacją imprez.
Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych – koordynuje projekty środowiskowe Lasów Państwowych, wdraża programy dla Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, analizuje możliwości pozyskania środków pomocowych dla sektora leśno-drzewnego.
Leśny Bank Genów Kostrzyca – gromadzi i przechowuje zasoby genowe drzew i krzewów, prowadzi badania ochrony zasobów, produkuje biopreparat.
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie – prowadzi Muzeum Leśnictwa, sprawuje mecenat nad twórczością artystyczną leśników, zajmuje się edukacją.
Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie – produkuje maszyny leśne.
Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu – wdraża w Lasach nowe technologie, prowadzi szkolenia i kursy, produkuje filmy, zajmuje się poligrafią.
Zakład Informatyki Lasów Państwowych – tworzy oprogramowanie i bazy danych.Zachęcam do obejrzenia materiału o 90 leciu Lasów Państwowych.
Zachęcam do obejrzenia filmu gdzie pokazano historię i współczesność Lasów Państwowych: https://www.youtube.com/watch?v=SDjYWs4a7Ms
Warty uwagi jest kanał Echa Leśne: https://www.youtube.com/channel/UCJ64kgsc0thZq_6GFUnC5Pg, tam w sposób edukacyjny wyjaśniane są zagadnienia związane z pracą i obowiązkami Lasów Państwowych.
Kasia MM
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz