wtorek, 11 grudnia 2018

ETNOBOTANIKA I ZIOŁOWA KOSMETYKA Magia octu jabłkowego



Jabłkowymi obierkami wypełnić duży słój do 2/3 pojemności. Obierzyny zalać filtrowaną lub przegotowaną i ostudzoną wodą (w tym filtrowaniu chodzi głównie o pozbycie się chloru z wody przeznaczonej do fermentowania), do której na każdy litr dodać 4 pełne (z górką) łyżki cukru. Słoik zabezpieczyć przed owadami, ale zachować dostęp powietrza- sprawdzi się gaza z gumką. Trzeba pamiętać o codziennym mieszaniu nastawionego octu wyparzoną drewnianą łyżką, bo obierki lubią wypływać na powierzchnię. Gdybyśmy nie mieszali codziennie, na owocach z łatwością wyrośnie kożuszek pleśni, a wtedy cały nastaw staje się rakotwórczy i nadaje się tylko do wyrzucenia. Gdy obierki zaczną opadać na dno naczynia (co się staje zwykle po upływie 3-4 tygodni) ocet można już odcedzić i odstawić do dojrzewania, ale nadal z dostępem powietrza. Tak samo postępujemy gdy chcemy zrobić ocet z całych jabłek-wtedy kroimy je na czwórki czy ósemki.


Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne.

Stosowany zewnętrznie pomaga likwidować trądzik, redukuje blizny i regeneruje włosy. Zawiera enzymy, które zmniejszają wydzielanie sebum oraz przyspieszają gojenie niedoskonałości.

Przepis na tonik: W buteleczce trzeba zmieszać jedną część octu jabłkowego z czterema częściami wody, potrząsnąć i używać po umyciu twarzy rano i wieczorem przy pomocy płatka kosmetycznego. Po 10-15 minutach należy zmyć twarz chłodną wodą.

Przepis na okłady z octu na zmarszczki mimiczne: Wymieszaj 5 łyżek octu z 1/2 litra zimnej wody mineralnej. Nasącz roztworem kawałek gazy lub wacik kosmetyczny i połóż na twarzy, w miejscu zmarszczek. Po 10 min. zdejmij kompres i opłucz skórę chłodną wodą. Stosuj okłady codziennie wieczorem.

Naturalne kwasy zawarte w occie jabłkowym pomagają na łupież, infekcje skóry i działają kojąco na skórę głowy. Ograniczają swędzenie i łuszczenie się skóry. Ocet jabłkowy można po prostu wmasować w skalp, zostawić na kilka minut i umyć włosy delikatnym szamponem. Można również samodzielnie przyrządzić mieszankę z octu jabłkowego oraz olejku z drzewa herbacianego i stosować w ten sam sposób. Z octu jabłkowego można też zrobić płukankę do włosów- po myciu nałóż na włosy ocet jabłkowy, zostaw na pół godziny, po czym spłucz, aby pozbyć się zapachu. Nada to włosom blasku i zapobiegnie ich wypadaniu oraz zapobiegnie łupieżowi.

Stosowanie wewnętrzne: ocet jabłkowy wyrównuje równowagę zasadowo- kwasową organizmu. Stosowanie: ocet stosujemy w małych dawkach. Ocet jabłkowy można zażywać profilaktycznie. Dorośli: dwa razy dziennie 2 łyżeczki octu z 2 łyżeczkami miodu na pół szklanki przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie bezpośrednio przed posiłkami małymi łyczkami. Dzieci: 1 łyżeczka octu z dodatkiem 2 łyżeczek miodu rozpuszczonego w połowie szklance przegotowanej wody. Łyżeczka octu wlana do szklanki wody i wypijana regularnie obniża gorączkę i hamuje rozwój infekcji. Ocet jabłkowy działa także odchudzająco: pobudza procesy trawienne ułatwiając spalanie większych ilości kalorii. Pomaga w trawieniu tłuszczy, przyspieszając i pomagając organizmowi w usunięciu zbędnych zapasów tkanki tłuszczowej. Pomaga również w usuwaniu toksyn zgromadzonych w organizmie. Płukanie jamy ustnej roztworem octu jabłkowego pomaga, gdy istnieje problem z pleśniawkami. Służyć może także do płukania gardła przy stanach zapalnych oraz zapaleniu krtani. Octowe okłady polecane są w przypadku skręcenia stawów i stłuczeniach.
Wbrew pozorom służy odkwaszaniu organizmu.

Przeciwwskazania: osoby mające wrażliwy żołądek lub/i problemy z wątrobą powinny bardzo ostrożnie i w niewielkich ilościach stosować ocet jabłkowy jako dodatek do potraw.
Karina Rudzka
Link do funpage Zielarski kącik Kari: https://web.facebook.com/ZielarskikacikKari/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz