środa, 6 czerwca 2018

ETNOBOTANIKA I ZIOŁOWA KOSMETYKA Majowe dary natury- zachować piękno i naturalność przez cały rok

Tegoroczny maj był dla nas bardzo wyjątkowy. Ze względu na późne rozpoczęcie okresu wegetacyjnego i wysokie temperatury mamy turbo przyspieszenie w kwitnieniu naszych ulubionych kwiatów. To prawdziwe wyzwanie dla zielarzy, nie wyrabiamy się ze zbiorami drogocennych darów natury. W większości rejonów Polski pospolity zwiastun wakacji robinia akacjowa już w pełni rozkwitu, lipa czy czarny bez podobnie, a kwiaty kasztanowca zaczęły przed maturami i już przekwitają. Śpieszmy się zatem, by choć uszczknąć z tych dobrodziejstw. Dziś przedstawię kilka kosmetycznych inspiracji ziołowych.

Zacznijmy od pięknego choć niedocenianego niebieskiego złota czyli przetacznika. Te drobniutkie niebieskie kwiatuszki, które uśmiechają się do nas spośród traw to właśnie on. We florze Polski występuje ok. 38 różnych gatunków przetacznika. Najłatwiej spotkać przetacznika ożankowego i polnego, nieco trudniej – przetacznika leśnego. Surowcem zielarskim jest ziele przetacznika, zbiera się je na początku kwitnienia. Zawiera m.in. glikozydy, garbniki, flawonoidy, śluzy, gorycze, żywice, woski, sole mineralne, kwasy organiczne, śladowe ilości saponin. Można z niego przygotować cudowną maseczkę. Maseczka ta ma działanie przeciwzapalne i regenerujące, zalecana jest do cery trądzikowej.

Maseczka z zielonej glinki i przetacznika

Składniki: łyżka glinki zielonej, łyżka soku z przetacznika (zmiksowane w blenderze – ziele przecedzić przez gazę), pół łyżeczki miodu, łyżka kefiru lub maślanki
Składniki wymieszać do uzyskania jednolitej masy i nałożyć na skórę twarzy na ok. 30 minut.

Kolejnym kwitnącym ziołem jest jasnota biała. Jest bogata w witaminę A. W kwiatach jasnoty białej znajdują się także: flawonoidy, związki śluzowe, kwas ursolowy, aminy biogenne, kwasy fenolowe oraz sole mineralne (cynk, krzem, wapń, żelazo). Stosowana w pielęgnacji skóry: łagodzi podrażnienia, stany zapalne, goi drobne ranki, uszczelnia naczynia krwionośne, reguluje wydzielanie sebum, odżywia. Może być z powodzeniem stosowana w pielęgnacji cery normalnej, wrażliwej i naczynkowej. 

Tonik z jasnoty do pielęgnacji skóry

2 łyżki kwiatów jasnoty białej zagotować w 150 ml wody. Zostawić pod przykryciem do przestygnięcia i przefiltrowania. Kwiaty i tonik można użyć jako okład na zmęczone oczy, spuchnięte powieki, cienie pod oczami. Do odwaru doda

2 łyżki octu np. jabłkowego. 

Nie możemy pominąć też intensywnie pachnących kwiatów czarnego bzu. Naturalne kosmetyki uzyskane domowym sposobem z kwiatów czarnego bzu pomagają w walce z podrażnieniami skóry, trądzikiem, zaczerwienieniami. Substancje zawarte w czarnym bzie witaminy i składniki mineralne przyspieszają gojenie się ran, działają przeciwutleniająco i regenerująco. Czarny bez wspomaga ukrwienie skóry, co korzystnie wpływa na kondycję cery dojrzałej. Kąpiel w kwiatach czarnego bzu szczególnie polecana jest dla osób ze skórą skłonną do pojawiania się sińców, zapaleń, podrażnień i skóry z pękającymi lub rozszerzonymi naczynkami.

Kąpiel Kleopatry z kwiatem czarnego bzu

Jedną z ulubionych kąpieli Kleopatry oprócz tych w mleku była kąpiel z dodatkiem odwaru z czarnego bzu. W tym celu należy 200g suszonych kwiatków czarnego bzu zalać w garnku wodą. Gotować pod przykryciem 1-2 minuty. Odcedzić całość za pomocą gęstego sitka lub gazy. Wlać odwar do kąpieli.

Na koniec nie możemy pominąć pszczelej królowej czyli robinii akacjowej potocznie zwanej akacją. Jest ona wydajna w zbiorze i wydziela cudowny zapach. Z jej kwiatów przygotować możemy zarówno cudne kosmetyki, jak i pyszne potrawy i napoje. Kwiaty akacji bogate we flawonoidy pomagają wygładzić zmarszczki, a także poprawiają naturalny koloryt cery. Dr Różański poleca kwiat robinii do stosowania zewnętrznie na stany zapalne spojówek i naczyniówki, przemęczenie oczu- okłady z naparu. Do okładów i przemywania skóry podrażnionej, uszkodzonej zabiegami kosmetycznymi, suchej i skłonnej do trądziku różowatego.
Tonik z kwiatów robinii akacjowej

Szklankę kwiatów robinii zalać szklanką wody mineralnej. Pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie dolać jeszcze 2 łyżki octu winnego, wymieszać. Tak przygotowanym tonikiem można nawilżać twarz rano i wieczorem przed nałożeniem kremu.

Karina Rudzka
Link do funpage Zielarski kącik Kari: https://web.facebook.com/ZielarskikacikKari/
Link do strony www: https://zielarskikacikkari.wixsite.com/zielarskikacikkari
Zdjęcia Grzegorz Zawadzki

2 komentarze:

  1. Tylko z nazwy Newsletter, bo nie mogę znaleźć opcji wpisania swojego adresu e-mail,żeby otrzymywać wszystkie publikacje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to nazwa bloga. Można nas subskrybować wpisując na samym dole swój e-mail.Wtedy na e-mail będą przychodzić powiadomienia o nowych wpisach. Pozdrawiamy !

      Usuń